Imate vprašanje? tel: 068125970 email: glasbenicenterprima@gmail.com

ANTON ŠPENKO, učenje klavirja, orgel, boni, tolkala

ANTON ŠPENKO - UČENJE KLAVIRJA, ORGEL, BOBNI,        TOLKALA

Anton Špenko se je pričel učiti klavir s sedmimi leti v glasbeni  šoli Kamnik pri profesor Alešu Studnu. Končal je 8 letnikov klavirja in potem pri profesor Alešu Studnu opravil še 4 letnike orgel. V 2. letniku gimnazije se je poleg klavirja in orgel začel učiti še tolkala pri profesorju Martinu Janežiču (Buco), znanemu slovenskemu bobnarju glasbenih skupin kot so: Hamo & Tribute 2 Love, Sausages, Siddharta… . Sprva so ga zanimala predvsem melodična tolkala: ksilofon, marimba in najbolj od vseh vibrafon z močno noto jazza. V osmih letnikih tolkal pa je poleg melodičnih tolkal predelal tudi ostali velik del družine tolkal od baterije do timpanov… . Ves ta čas mu je bil poleg orgel in tolkal najbližje klavir, nad njegovim izpopolnjevanjem tehnike pa je bdel njegov glavni mentor in profesor Aleš Studen, kateri je na njem pustil velik tako glasbeni kot tudi pedagoški vtis. Prav on ga je že v teh letih glasbene šole navdihnil nad bolj širokim spektrom glasbe, poleg klasičnih skladateljev kot so: Haydn, Mozart, Bach, Clementi, Czerny… tudi vse do mojstrov kot so: Scarlatti, Grieg, Liszt, Beethoven, Chopin, Debussy, Ravel, Rachmaninoff, Korsakov, Gershwin, Clayderman in drugih. Prav tako je eden izmed njegovih klavirskih mentorjev tudi Uroš Pele. Klavir mu je blizu prav zaradi raznolikega in izjemno velikega,  če ne največjega spektra glasbe, ki ga igranje klavirja ponuja, ne samo klasične glasbe ampak tudi jazza, filmske glasbe, rocka in nekaterih popularnejših zvrsti in priredb. Z veseljem se loti igranja zahtevnejših priredb in variacij skladb v katerih se prepletajo različni stili. 
Poleg tako imenovane klasične glasbe, pa velik del njegove glasbe posveča jazzu in filmski glasbi. Prav tako rad  preizkuša in eksperimentira v improvizaciji in kompoziciji. Med vsem tem pa se ne rad omejuje na stilistične okvire in delitev glasbe, kakršna je v veljavi danes. Ker pa ga je jazzovska barva glasbe in improvizacija v srednješolskih dneh vse bolj zanimala, se je veliko naučil pri svojem vzorniku in mentorju Gregorju Ftičarju (jazz klavir, improvizacija). Izpopolnjeval se je na mednarodnih delavnicah in kampih, predvsem Jazz Kamp Kranj pri mentorju Davidu Gazarovu (jazz klavir, improvizacija, harmonija, komorna igra) in drugih … 
Skupaj z vpisom študija arhitekture pa je opravil tudi sprejemne preizkuse na konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, naprej za orgle (smer B) in kasneje tudi za klavir (smer C, jazz). V tem obdobju pa je veliko odnesel od njegove orgelske mentorice Nine Frank, z velikim poudarkom na starih mojstrih: Bach, Vivaldi, Purcell … pa vse do romantike in novodobnih avtorjev…  
Že v glasbeni šoli se je srečal s komorno igro in skupinami. Najprej v tolkalni komorni skupni glasbene šole pod vodstvom profesor Martina Janežiča in dueti oz. spremljavami klavirja in violine s svojim bratom. Igral je tudi v različnih orkestrih naprej v mladinskem pihalnem orkestru glasbene šole, sodeloval pa je tudi z godalnim orkestrom. Nastopal je v obdobju delovanja pihalnega orkestra DKD solidarnost in tudi kot solist, prav tako z orkestrom GTD, … 
Velik del glasbe in komorne igre pa je začel leta 2014 razvijati s svojimi prijatelji in bratom. Leta 2015 pa so dokončno skupaj ustanovili komorno skupino z imenom  The Castlers »Grajščaki« (Orgle/klavir, 3 violine, trobenta). Skupina od tedaj vadi in nastopa s kratkimi nastopi, koncerti, igranimi mašami v Frančiškanski cerkvi v Kamniku, kjer je bila skupina tudi ustanovljena. Nastopili so že tudi po drugih krajih. Že od samega začetka so izvajali širok spekter glasbe starih mojstrov, baroka z najbolj prepoznavnim Vivaldijem prav zaradi narave violin in same sheme zasedbe nekakšnega godalnega kvarteta s trobento. Sploh v božičnem času se okvir glasbe močno razširi na zvrsti glasbe celega sveta do jazza, rocka in filmske glasbe. Sami se radi lotijo različnih priredb skladb sploh današnjih mojstrov kot sta John Williams in Ennio Morricone. V vseh teh letih pa so se jim priključevali še drugi prijatelji z inštrumenti od flavte, evfonija, čela… zato so v letu 2019 ustanovili na pobudo prijateljev mali komorni simfonični orkester z imenom The Castlers Orchestra (violine, čelo, flavti, oboa, klarinet, saksofoni, trobenta, evfonij, klavir, tolkala) s 15.-17. člani orkestra, ki so nastopali z raznolikim programom čez celo leto ob večjih praznikih v Frančiskanski cerkvi Kamnik. Skupina The Castlers še vedno aktivno deluje z vedno novimi idejami, projekti, koncerti, ki jih prihodnost prinese … 

ANTON ŠPENKO - UČENJE KLAVIRJA, ORGEL, BOBNI, TOLKALA